Rozmnażanie kaczek i gęsi

Drób domowy, to możliwość posiadania na własny użytek mięsa i jaj- zdrowych, ekologicznych. Coraz więcej osób decyduje się na taką mini przydomową hodowlę, w której znajdują się kury nioski jak też drób z gatunku brojlery typowo przeznaczony na ubój. Wszechstronna hodowla, to najlepszy sposób, by zaopatrzyć gospodarstwo domowe. Nie musi być to pokaźna ilość drobiu. Jedni wolą mięso kur inny zdecydowanie bardziej wolą kaczki i gęsi. Ich chów, wygląda podobnie jak rozmnażanie różnych gatunków kurzych.

Najważniejsza jest drobiazgowa selekcja jaj lęgowych. Ich kształt zależny będzie od tego jaką odmianę zdecydujemy się mieć w swoim gospodarstwie. Szczególnie wśród kaczek panuje duża rozmaitość. Prócz klasycznych odmian, pojawiają się kaczki ozdobne. Ich jaja często są mniejsze i mają różnorodną barwę. Zależnie od tego jak będziemy chcieli rozpocząć hodowlę kaczek najpierw można zakupić kilka osobników, z rodzaju kaczek mandarynek czy kaczek staropolskich, szczególnie ceniony za smak mięsa, w wieku kilku tygodni poczekać aż podrosną i wtedy z jaj lęgowych starać się wyhodować kolejne kaczki do stada. Inna możliwość to zakup kaczych jaj interesującej odmiany i ich wylęg przy użyciu inkubatora lub wylęgarki. Jest to szczególnie polecane rozwiązanie dla dużego chowu.

Lepsze uzyskuje się w ten sposób rezultaty, jedyne na co trzeba zwrócić szczególną uwagę to wartościowe jajka, które przed umieszczeniem w inkubatorze muszą być zapłodnione. Kaczki szybko rosną i już około 10 tygodnia życia nadają się do uboju. Kaczki ogólnie uważane są za bardzo płodne, znoszą dużą ilość jaj lęgowych a w ciągu roku może być ich nawet 90 sztuk. A trzeba zaznaczyć, że są to jajka znacznie większe niż kurze, bo ważące do 90g. Dodatkową możliwością zarobku jest sprzedaż jaj lęgowych do wylęgarni, zwłaszcza jaj kaczek osobnych. Z kolei gęsi, chowane są podobnie jak kaczki. Do wyboru mamy wiele ich odmian, z których szczególnie ceniona jest rasa pomorska.

Szybko przybiera na wadze, jest dosyć odporna na choroby jak i zmienne warunki klimatyczne. Domowe gęsi i ich lęg nie nastręcza większych kłopotów- szybko się odchowują. Najczęściej w gospodarstwach pojawiają się białe gęsi, ale też bardzo przyjemne w hodowli są gęsi garbonose. Samica z tego rodzaju składa do 15 jaj lęgowych. Poza okresem rozrodu tworzą raczej niewielkie stada.