Jaja strusia, pawia, przepiórek, bażantów, kuropatw

Klasyczna odmiana kury domowej, to inaczej karmazyn. Być może niewiele osób na co dzień nie zajmujących się tym zagadnieniem ma o tym pojęcie. A tymczasem pod tą nazwą kryje się ogólno- hodowlana rasa kur domowych. Ich nazwa nie do końca pochodzi od barwy upierzenia. Kolor tych ptaków domowych to ciemny brąz z mahoniowym odcieniem, jednak nie karmazynowym. Przedstawiciele męskiej płci tych kur mają brzegi piór o upierzeniu czarnym, często połyskującym. Tak naprawdę ta kurza odmiana pochodzi z Ameryki i była określana jak czerwona, stąd też i ogólnie stosowana nazwa karmazyny. Hodowane są dla jaj, ale nie tylko. Ich mięso również doceniane jest za walory smakowe.

Dobrze sprawdza się w chowie na wolnym wybiegu. Dzięki temu pozyskuje się ekologiczne jajka. Niektóre osobniki z rasy tychże kur, osiągają masę ciała ponad 2kg. Nic dziwnego, że karmazyny są powszechnie hodowane, ponieważ dostarczają dużej ilości jaj w ciągu roku nawet do 230 sztuk na rok. Na potrzeby niewielkich gospodarstw domowych są rozmnażane naturalnie, natomiast bardziej zaawansowani hodowcy wykorzystują inkubatory lęgowe. W znoszeniu jaj kury karmazyn, przebija rasa o nazwie leghorn. Ilość jaj jakie są w stanie znieść w ciągu całego roku to prawie 300 sztuk.

Są obecnie hodowane głównie dla potrzeb pozyskania wysokiej nieśności. Ponadto nie potrzebują one zbyt wiele paszy, a na pewno mniej niż inne gatunki kur hodowlanych. Są to kury o upierzeniu białym i gładkim. Ponieważ zużywają mniej paszy są lekkie kura może osiągać do 1,5 kg kogut nieco ponad 2 kg. Ich jajka również są barwy białej. Ich chów nastawiony jest na pozyskiwanie jaj na sprzedaż. Ptaki domowe rasy australorp są łagodnego usposobienia.

Koguty mogą osiągać do 4kg a kury nawet do 3kg. Jaja lęgowe kur austarlorp mają barwę jasnobrązową. Ich upierzenie może być barwne, jednak najbardziej popularna jest odmiana o piórach czarnych z zielonawym połyskiem. Każda z odmian karmazyn, leghorn czy australorp są gatunkami kur świetnie nadających się do hodowli dla pozyskiwania jaj. Te z koeli ważą do 60g a ich barwa uzależniona jest od koloru kury, która je zniosła. Planując sztuczną hodowlę, podobnie jak w przypadku kur zielononóżek, warto zastosować wylęgarkę, która pomieści różne rodzaje jaj, w przypadku gdyby chów polegał na mieszanej hodowli.