Jaja kur ozdobnych

Domowe ptactwo to nie tylko drób hodowany dla mięsa oraz jaj. Choć w głównej mierze w mniejszych i większych gospodarstwach rolnych właśnie po to są chowane, to niektóre gatunki hoduje się z uwagi na ich wygląd. Kura zwyczajna, nie wyróżnia się żadnymi specjalnymi cechami, natomiast kurki ozdobne tak. Wielu hodowców ceni je tak za jaja, które znoszą jak i prezencję. A wśród tego rodzaju odmian kurzych jest naprawdę sporo przyciągających uwagę okazów. Niektóre z ozdobnych kur wręcz olśniewają kolorystyką swego upierzenia oraz jego długością. Nawet piórka u owych kur pojawiają się miejscach, gdzie u zwyczajnej domowej kury ich nie ma.

Nic dziwnego, że sporo osób interesuje się rozmnażaniem i posiadaniem dla własnych celów takiego ozdobnego ptactwa domowego. A czy same jaja kur czubatych czy innych fikuśnych odmian także wyróżniają się swym wyglądem? Istnieją pewne odmiany, znoszące jaja różnej barwy od nakropionych po różnokolorowe w tym także zielono- niebieskie pochodzące od kur indiańskich araukanów. Ich wielkość również będzie różnorodna, co zależne jest od rozmiarów samej nioski. Przechowywanie i produkcja jaj lęgowych, kur ozdobnych wiąże się ściśle z okresami, kiedy znoszą one ich największą ilość. Wtedy należy je przechowywać w odpowiednich zdezynfekowanych pomieszczeniach na specjalnych tacach, zanim trafią do inkubacji.

Niezwykle popularne stały się na gruncie polskim kury czubate a wśród nich takie odmiany jak : sułtan, kura pawłowska i kura jedwabista. Cechuje je czub jak sama nazwa wskazuje, który może być mały lub pokaźnych rozmiarów. W Polsce pojawiły się po raz pierwszy w XVI wieku a przybyły z Mongolii. Potem powstała czubatka polska. Z kolei kury z rodzaju feniks charakteryzują się gładkim i kolorowym upierzeniem za co głównie jest doceniana. Szczególnie miniaturowe koguciki feniks mogą pochwalić się wspaniałym ogonem i zachwycającą barwą piór na tułowiu.

Kura feniks znosi roczni do 100 sztuk jaj w kolorze białym lub jasnokremowym. Największym rarytasem dla hodowców są przede wszystkim silki. To kurki o sympatycznym, długim i puszystym upierzeniu. Mają spokojne usposobienie i są bardzo ładne. Jajka kur rasy silka posiadają barwę zależną od koloru kury która je zniosła. Silki białe znoszą jajka białe, natomiast ciemniejsze kury dostarczają jaj jasnobrązowych.