Inkubatory i wylęgarki do jaj

Domowa hodowla ptactwa, to zazwyczaj małe stadko kur. Wprawieni hodowcy zajmują się produkcją i wykluwaniem jaj we własnym zakresie. Nie jest to trudne zadanie, jeśli cały proces odbywa się krok po kroku w odpowiednich warunkach. Dodatkowo, wcale nie trzeba posiadać kwoki, która będzie wysiadywać jaja do momentu aż pojawią się małe kurczęta. Obecnie częstą praktyką zwłaszcza w większych hodowlach jest użytkowanie aparatów lęgowych.

Nadają się one praktycznie do inkubacji wszystkich jaj typowego ptactwa domowego jak też innych ptasich odmian hodowlanych. By pozyskać pisklęta w inkubatorze umieszcza się także jaja bażancie, przepiórcze czy kuropatw. Zwykle kiedy zależy hodowcy na dobrych efektach stosuje inkubatory. Trafiają do nich poselekcjonowane jajka, odpowiedniej wielkości i zdezynfekowane. Jest to ważne dla uzyskania jak największej ilości wyklutych jaj. Jeśli zaniedbany zostanie proces dezynfekcji i wyboru właściwych jaj, może dojść do zanieczyszczenia inkubatora co z kolei zniweczy plany lęgowe.

Co do wyboru: nowy inkubator lęgowy czy używany, jest to kwestią wyboru każdego hodowcy. Dzisiaj stosuje się automatyczne inkubatory o różnej wielkości sterowane elektronicznie. Posiadają także wyświetlacz wskazujący temperaturę wewnątrz inkubatora, co dodatkowo ułatwia, pracę hodowcom, jak też, pomaga zadbać o najlepszy sam inkubowanych jaj. W jednym urządzeniu lęgowym inkubować można różne rodzaj jaj, zaczynając od tych które mają najdłuższy okres lęgowy i stopniowo dokładając inne o krótszym okresie lęgu.

Skuteczność inkubatorów do jaj sięga 97%, jeśli dba się o właściwą temperaturę i wilgotność w inkubatorze, jak też dobiera dobre jajka, nadające się do inkubacji ze zdrowym zarodkiem. Wylęgarki przystosowane na użytek gospodarstw domowych mogą pomieścić do 75 jaj kurzych lub 56 zależnie od tego czy będą obracane ręcznie czy też automatycznie. Opinie o inkubatorach i wylęgarkach do jaj, są pozytywne. To sprzęt przede wszystkim, dla tych którzy chcą rozpocząć sztuczną wylęgarnie dowolnego rodzaju ptactwa domowego czy też ozdobnego. Temperatura jaka powinna panować w wylęgarce podczas inkubacji jaj to maksymalnie 37,8. Niektóre inkubatory posiadają na stałe ustawioną taką temperatur, której nie ma możliwości zmienić.