Domowa hodowla niosek

Rozpoczęcie przydomowej hodowli niosek, nie wymaga ani zbyt dużych nakładów pieniężnych, ani też posiadania nowoczesnych kurników. Najważniejsze, aby ptaki miały zapewnione odpowiednia warunki do swobodnego przechadzania się i sporo miejsca w kurnikach, tak by nie były tam przetrzymywane w tłoku. Ekologiczny chów niosek, polega na tym, że są one na wolnym wybiegu, karmione zdrowymi paszami, a także mogą same zdobywać pokarm. Dzięki temu jaja od nich pozyskane są zdrowe i smaczne. Także późniejszy wylęg piskląt z takich jaj, jest bardziej udany. Domowy chów nie powinien przekraczać 100sztuk niosek.

Trzeba brać pod uwagę zbyt jajek jakie uda się wyprodukować, albo założyć, że będą one przeznaczone jedynie na własny użytek, ale to także uzależnione jest od potrzeb. Jeśli mamy zbyt na jajka z hodowli amatorskiej, z pewnością Chów niosek będzie opłacalny. Ale trzeba też pamiętać o tym by od czasu do czasu zakupić do paszy również witaminy. Z chowu około 50 niosek można zyskać do 25 maksymalnie 30 jaj dziennie. Więc jest to wynik dosyć pokaźny jak na przydomowy chów. Z własnym pokarmem dla niosek, ich hodowla jest bardziej opłacalna. Dlatego wiele osób decyduje się prowadzić mini gospodarstwa. Posiadają w nim zboże a w ten sposób także i pozyskują słomę na podściółkę dla kur.

Jeśli jednak wszystko trzeba zakupić, ponieważ decydujemy się na chów tylko kur niosek, to inwestycja, będzie znacznie bardziej kosztowna. Mimo wszystko jednak warto nawet jedynie dla własnego użytku. Dodatkowo można pokusić się o wzbogacenie hodowli o chów brojlerów, te kury z kolei są wyśmienite do hodowli na mięso. Nioski na jajka, brojlery na ubój i w ten sposób pozyskujemy dla gospodarstwa domowego jajka i drób, smaczny i wyprodukowany na wyselekcjonowanej paszy. Wiele osób zastanawia się jak rozpocząć hodowlę niosek?

Zakupić kilkutygodniowe kury, czy też zająć się wylęganiem niosek na przykład z udziałem inkubatora. Jednak inkubacja jaj w wylęgarce, wymaga właściwego podejścia, nieco doświadczenia w doborze jak, więc nie tylko wystarczy zakupić jajka lęgowe, ale przede wszystkim wybrać odpowiednie sztuki, z których wyklują się późniejsze nioski. Dodatkowo, ekologiczna hodowla, wymaga zapewnienia kurom, ogrodzonego wybiegu i swobodnych kurników.